Start / strona główna / Wschodnia myśl dla zachodniego umysłu

Wschodnia myśl dla zachodniego umysłu

(…) Medytacja jest odkrywaniem wewnętrznego punktu spokoju, który jest jak wskazówka kompasu prowadząca nas we właściwym kierunku we właściwym czasie. Wielu ludzi dokonuje dziś wyboru, aby stawać się spokojnymi i stałymi w oceanie gorączkowych, głośnych działań. Gdy to jest osiągnięte, wtedy ta cicha działalność umysłu jest jak tlen umożliwiający zarówno oddychanie jak i zrozumienie i wzbogacenie życia. Oczywiście, działanie jest konieczne, ekspresja w danym czasie, relacjach z innymi i w rolach, które gramy. Jednak, gdy czasami nie zatrzymamy się i nie weźmiemy oddechu ciszy, wtedy umysł zaczyna dusić się, myśli pędzą jak pociągi w formie pocisków, a mózg czuje się jak gotowany pod ciśnieniem. Emocje wybuchają i reagują jak wulkany, oczy „stają kołkiem“ od gór informacji, a głowa czuje się jak kolejka górska. To jest stres. Umysł potrzebuje zaczerpnąć powietrza, pozostawić dżunglę presji, terminów i prędkości oraz zwolnić i znaleźć wewnętrzny punkt spokoju.

Możemy ująć medytację w ośmiu etapach:

1. Powracanie
Medytacja jest techniką powracania do swoich oryginalnych właściwości, to znaczy do spokoju, czystości, błogości i mądrości. Możemy to zrobić tylko wtedy, gdy skierujemy swoje myśli do swojego wnętrza.

Zaczynam odnajdować swoją oryginalną siłę dzięki gromadzeniu energii swojego umysłu. Dzięki skoncentrowanym myślom skupiam się na spotkaniu z prawdziwym sobą.

2. Odprężanie się, relaksowanie się
W medytacji umysł odłącza się od myślenia o rzeczach zewnętrznych i łączy się z tym, co jest wewnątrz nas. W ten sposób jest możliwe otrzymanie pozytywnego strumienia wewnętrznej oryginalnej siły: cichego źródła energii. Jednak, na początku będzie trudno odłączyć liczne wtyczki przywiązania, prędkości, zmartwień, bycia zajętym itd. To zabiera trochę wysiłku.

Zaczynam się odprężać, gdy łączę się z „punktem źródłowym“ swojej energii, który znajduje się w środku czoła; odsuwam się umysłem od wielu napięć i żądań zewnętrznego świata.

3. Przypominanie sobie
Gdy umysł odpręża się i delikatnie koncentruje na „punkcie źródłowym“ energii spokoju, wówczas zaczynamy pamiętać swoją duchową tożsamość. Ludzie zapomnieli, kim naprawdę są i z tego powodu stracili rozeznanie w życiu, a więc często odbierają życie jako nudne, nużące lub puste.

W ciszy, podążam ku swojemu wnętrzu. Zaczynam pamiętać to, o czym zapomniałem: jestem duchową istotą, źródłowym punktem pozytywnej energii. Mój duch jest rzeczywisty!

4. Uwalnianie się
Gdy przypominamy sobie zapomnianą rzeczywistość dotyczącą siebie jako duchowej istoty i zaczynamy doświadczać swojego wewnętrznego źródła spokoju, uwalniamy się od negatywności w umyśle: bezużytecznego myślenia i myśli pełnych wątpliwości, od lęku i od zmartwień – trzech wielkich smoków, które stale dominują nad naszymi umysłami.

Gdy zaczynam panować nad swoim umysłem, uwalniam się od zmartwień, które okaleczają moje zaufanie do siebie, moją pewność siebie; uwalniam się od lęku, który porywa moją odwagę i uwalniam się od wątpliwości, które ośmieszają każdą próbę sprowadzenia z powrotem do mojego życia nadziei.

5. Uczenie się na nowo
Gdy stajemy się wolni, zaczynamy szanować siebie i uczyć się na nowo, jakie jest znaczenie swojej wartości, swojego życia i istnienia w wielkiej sztuce życia. Ujawniają się zapomniane prawdy i zaczyna się nowa edukacja na temat siebie.

Mogę zrozumieć wieczność i duchowość. Czuję, jak wyłania się moje prawdziwe człowieczeństwo.

6. Odkrywanie na nowo
Gdy uczymy się na nowo, odkrywamy swoje duchowe wartości i zasoby oraz uwalniamy je tam, gdzie zawsze były. Decydujemy się na używanie tych wrodzonych prawd, które są fundamentem lepszej jakości życia.

Jestem pozytywną istotą, która ma cel i coś unikalnego do zaoferowania życiu.

7. Odbudowywanie
Gdy zaczynamy używać duchowych prawd, jest odbudowywana nasza oryginalna siła i właściwości. Jest to przejście do świadomości, która pozwala pewności siebie i poczuciu własnej wartości stać się naturalnym sposobem bycia.

Cenię siebie jako istotę pełną spokoju i miłości. Wiem, że mam wszystkie wewnętrzne właściwości potrzebne do odniesienia zwycięstwa nad wszystkimi wyzwaniami życia.

8. Doładowywanie
Skok świadomości, który następuje, gdy łączymy się z wewnętrznym, duchowym sobą, jest potężną metodą na ładowanie energią ludzkiego umysłu. Jest to odczuwane jako głęboka cisza, która wpływa do naszych myśli, a następnie ma to odzwierciedlenie w naszych słowach i czynach. Wówczas otwiera się świat widziany na nowo, w którym istnieje bycie panem siebie i akceptacja życia takim, jakim ono jest.

Mam wewnętrzną siłę, aby pozostawić ocenianie, niezadowolenie, niecierpliwość i zastępuję negatywne energie bardziej pozytywną perspektywą.

Anthony Strano, Wschodnia myśl dla zachodniego umysłu.

(fragment I rozdziału)

Top